NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора „Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов
5518
Под прожектора

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“.  В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г

| 18 Октомври 2024, 14:23 ч.
„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов
„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов
Снимка © „Кантус фирмус“

„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“. 

„Неприродно“ е заглавието на груповата изложба, която „Гьоте институт“ - България представя на 8 октомври.

В нея 11 автори изследват границите на материала, неговата природа и всевъзможните им интерпретации в рамките на индивидуалната проекция, разказват организаторите.

В експозицията участват художниците Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова, Ивайло Аврамов.

„Изложбата ще представи няколко творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или поне противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим. В тези гранични състояния материалът не спира да бъд

Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев.

Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.

По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.

55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва

Художникът Станимир Габровски подреди във Велико Търново изложба с пейзажи, изработени от дъски от стари, съборени къщи.

Тя е озаглавена „Спасено от огъня“ и включва 28 творби, в които акцентът е поставен върху Велико Търново.

Авторът разказа, че това е резултат на 5-годишна работа, като определи техниката си като мозайка и интарзия.

„С пейзажите си правя опит за портрет на Търново и се надявам да съм успял“, каза авторът. i

„Роден съм в старинния търновски квартал Варуша и градът не ме оставя на мира“, добави творецът, живеещ понастоящем в близкото село Миндя.

Като част от изложбата той беше донесъл и няколко от използваните за творбите му дъски, за да покаже своята своеобразна палитра.

Станимир Габровски разказа, че прави това за удоволствие и целият му живот е свързан с изкуството. Въпреки, че не е

Заглавието на най-новата самостоятелна изложба живопис на Здравка Василева Deja Vu, която бе открита в бургаската галерия "Неси", всъщност е заимствано от името на предишна нейна картина от друга изложба. Това обясни тя в интервю по време на откриването.

Заместник-ректорът по художественотворческа дейност и кариерно развитие на Национална художествена академия проф. д-р Здравка Василева обясни, че подобно на значението Deja Vu и изложбата се опитва да покаже образ, който вече е бил видян и ни напомня на преживяване, на гледка от миналото, на спомен, но в същото време дава и ново усещане.

"Така усещам и тази изложба. Неща, които от години работя много целенасочено и упорито надграждам, но които в същото време тук колеги, почитатели и приятели виждат по по нов начин. Това е Здравка, но има и нещо ново в тази Здравка и в тази изложба", казва авторката.

М

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.

Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят Димитър Иванов има нелеката задача да влезе едновременно в няколко роли – на солист с музиката на Вивалди и Пиацола, на концертмайстор за другите композиции от програмата – Клавирен концерт №11 от Моцарт и Шубертовата Соната „Арпеджионе“, както и на водач на оркестъра, коментират от „Кантус фирмус“.

По този повод Иванов казва, че да бъде диригент е доста изискващо, тъй като неговото образование не включва тези умения, но в концертната си кариера много често му се е случвало да ръководи оркестъра, макар и от първия пулт на концертмайстора.

Тридесет години след излизането на дебютния им и единствен албум и 29 години след разпадането си, музикантите от „Тъмно“ отново са заедно, съобщават от екипа на групата.

Триото е в състав Васил Русев (Чайката) - китара и вокали, Деян Драгиев (Даката) - барабани, и новото попълнение джазменът Михаил Иванов (Мишо) - бас, който идва на мястото на Боян Златков (Епето).

Записани са три нови песни, като за своето завръщане „Тъмно“ избира All about the fear (или „Всичко за страха“) – симбиоза от тежки рифове, мелодични вокали и неравноделни тактове.